Seminarski i Diplomski Rad

Interakcija podataka i zapisa izmedju Corela i Photoshopa
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: PMF – Informatika

Photoshop je rasterski program, što znači da interpretira podatke u pikselima. Svaki piskel nosi određenu količinu informacija pa obzirom na taj iznos može da poprimi i odgovarajući broj različitih vrijednosti. To se zove DPI (tačaka po inču). Photoshop je odličan za rad sa fotografijama, on omogućava raslojavanje slike i rad sa svakim slojem zasebno. Sa ovim programom lako je dizajnirati i manipulisati slikama pa je stoga vrlo popularan među umjetnicima i dizajnerima. Za uspješan rad sa vektorskim slikama potrebno je koristiti Adobe Illustrator, što je ekvivalent za pshotoshop, i koristi iste alate.
BITMAPE su, kao što im i ime kaže, ustvari, "mape", tj. kockaste, pravokutne, mreže podijeljene na određeni broj piksela. Svaki taj "kvadratić" piksela je definiran s tri vrijednosti boja, npr. crvene, plave i zelene, ili crvene, plave, zelene, žute i crne...itd. Manipulacijom nad bitmap slikama, ustvari mijenjamo direktno piksele od kojih su te bitmape napravljene. Kompresijom, smanjivanjem, ili bilo kojom vrstom manipulacije samim time nepovratno gubimo dio informacije svakog piksela. Sto je veća manipulacija pikselima, veće je i gubljenje, tj. "razlivenost" piksela
COREL
Corel je vektorski baziran program da bi se pravili vektorski crteži. To znači da se umjetničko djelo stvara pomoću matematičkih jednadžbi. To vam omogućuje da možete povećati ili umanjiti sliku bez gubitka integriteta u dizajnu. Većina logotipa su nastali kao vektorski formati, tako da ona može biti umanjena da bi stala na posjetnicu ili velika kao na plakatu bez piksela.
Svi grafički elementi neke vektorske slike su određeni, predstavljeni i pohranjeni kao niz koordinata i atributa, te matematičkih krivulja. Na primjer: kad u nekom programu za vektorsku grafiku obređujete sliku, ona neće biti predstavljena kao niz piksela raznih boja, kao kod bitmapa, nego će svi odnosi unutar vektorske slike biti predstavljeni kao niz matematičkih linija (i zacrnjenja unutar njih). U tome i jest prednost vektorske grafike jer prilikom svake manipulacije vektorskom slikom, ne gubimo informaciju, tj. kvalitetu slike. Zbog toga se vektorska grafika i koristi u štampi. Nedostatak vektorske grafike je sto je manipulacija kompliciranijih slika ili efekata znatno teža za manipulaciju nego što je to slučaj kod bitmapa. Tipični primjeri vektorskih aplikacija su CorelDRAW i Freehand.
COREL vs PHOTOSHOP
Slike, koje se obrađuju na računaru, možemo podijeliti u dvije glavne kategorije. Sve slike su ili vektorske ili rasterske. Ako se bavite pripremom za štampu, sigurno vam je poznata razlika između njih, ali to nije dovoljno; morate imati jasnu predstavu o njihovim prednostima i nedostacima.
Primjera radi, skenirane slike su rasterske, a crteži, napravljeni u Corel Draw-u ili Illustrator-u, čuvaju se u vektorskom obliku.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!